Aşırı Düşük Teklif

Aşırı Düşük Teklif

Aşırı Düşük Sorgulama ve Savunma Hazırlama Danışmanlık Hizmeti

Aşırı düşük teklif açıklamasının hazırlanması, ihaleye giren firmalar açısından ihale sürecinin en zor aşamalarından biridir.

4734 Sayılı İhale Kanununa göre yapılan bazı ihalelerde sınır değer belirlenebilmekte ve sınır değerin altında kalan tüm tekliflerden kanunun 38. maddesi ve genel tebliğin 45 ve 79 uncu maddesinde belirtilen usullere göre aşırı düşük savunmaya tabi tutulmaktadır. İdarelerin istekli firmalardan aşırı düşük savunma talep etmesi durumunda istekli firmaların aşırı düşük hesaplamasını ve aşırı düşük sorgulamasını mantıklı ve mevzuat çerçevesinde doğru analizi ederek yapması gerekmektedir. Aksi durumda aşırı düşük savunmanız kabul edilmeyerek ihale dışı bırakılmanıza neden olabilmektedir.

Bu nedenlerden dolayı, araç kiralama ihaleleri, çöp ihaleleri, yapım ihaleleri, hizmet alım ihaleleri, servis hizmet ihaleleri, asfalt-yol ve kaldırım ihaleleri, bina yapım ihaleleri vb. benzeri ihaleler açısından aşırı düşük sorgulaması, hesabı ve açıklamaları dikkatli, özenli ve mevzuat hükümlerine uygun bir şekilde hazırlanması gerekiyor.

Aşırı Düşük Sorgulama ve Savunma Nasıl Hazırlanmalıdır?

Aşırı düşük sorgulamada yapılacak savunma, ihaleyi yapan idare tarafından ihale dokümanlarında belirlenen şekli ve esasına göre belirlenen kriterler ve açıklama istenilecek iş kalemleri ile Kamu İhale Genel Tebliğinde belirlenen düzenlemelere göre yapılmalıdır. Savunmanın özen ve titizlikle çok dikkatli bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Aksi durumda kazanmış olduğunuz bir ihaleyi hazırlanan belgelerde ki eksiklik veya aşırı düşük savunmanın yetersiz olarak değerlendirilmesinden dolayı teklif değerlendirme dışı bırakılmanıza neden olabilmektedir. Aşırı düşük savunma hazırlarken ihale uzmanlarından destek alınması önerilmektedir.

Kamu İhale Danışmanlık Merkezi olarak, aşırı düşük savunmalarınızı ihale dokümanlarına ve mevzuata uygun bir şekilde hazırlayabilir, ihaleyi kazanmanız için tüm ekibimizle her türlü profesyonel desteği verebiliriz. 

Kamu İhale Danışmanlık Merkezi olarak kurulduğundan günden bu güne kadar istekliler adına yapmış olduğumuz aşırı düşük savunmalarda 100 milyon TL’den fazla aşırı düşük hesaplaması ve açıklaması kabul edilmiş ve sözleşmesi imzalanmıştır.

Mevzuatımıza göre teklifi oluşturan iş kalemlerinin gerçek tutarlarının ve bunların açıklamasına yönelik savunmalar şekli olarak da incelendiğinin unutulmaması gerekmektedir. Aşırı düşük savunma yapan isteklinin mevzuatta belirlenen şekil şartlarını yerine getirmemesi doğrudan ihaleden teklif dışı bırakılmasına neden olmaktadır.

Hizmet Alım İhaleleri Aşırı düşük savunması ile Yapım ihaleleri aşırı düşük savunma açıklamasında birçok farklılık gösteren durumlar bulunmaktadır. Kamu İhale mevzuatında isteklilerce anlaşılamayan ya da yanlış değerlendirilen birçok husus bulunmaktadır. Bu durum aşırı düşük tekliflerde yapılacak savunmalar içinde geçerlidir. Aşırı düşük savunma hazırlanması özel uzmanlık gerektiren bir husus olduğundan dolayı, isteklilerin aşırı düşük hesaplama ve savunma ve aşırı düşük sorgulama konularında ihale uzmanlarından destek almaları son derece önem arz etmektedir.

Hazırlamış olduğumuz aşırı düşük teklif açıklamasında, tarafımızca yapılan bir eksiklik ya da hata nedeniyle idare tarafından usulen reddedilmesi halinde ücret iadesini taahhüt ediyoruz.

Kamu İhale Danışmanlık Merkezi Kamu İhale Genel Tebliğ hükümlerine, Kamu İhale Kurul Kararlarına uygun bir şekilde savunma dosyanızı hatasız bir şekilde hazırlamayı garanti ve taahhüt eder.

 

İlgili Arama Terimleri :
Aşırı düşükte n değeri, aşırı düşük sorgulama, aşırı düşük hesaplama, aşırı düşük, asiri dusuk sorgula, aşırı düşük hesabı, yapım işleri aşırı düşük sorgulama, aşırı düşükte istenen belgeler, mal alımı aşırı duşuk hesaplanması, hizmet alımı aşırı duşuk hesaplanması, ekap asiri dusuk hesaplama

Hoşgeldiniz. Yardıma ihtiyacınız olursa buraya tıklayarak Whatsapp üzerinden bilgi alabilirsiniz.